Бележки за „Дамаска стомана“

/Имах една поръчка за два ножа от Дамастеел с шарка densed twist,. Нямаше много ясна концепция и нещата се решаваха в движение, и така се получи това. Красотата иде от вида на дамаска, който след няколко опита се оказа, че дълбоко ецване с яко полиране дава най-добър резултат; разбира се и почти невъзможност за снимане.

За протокола, пети и гардове неръждавейка 304, бялото е еленов рог, дърво палисандър и бокоте.  Логото е на петите, щото мисля че при ецването киселината ще се разтече…. и нямаше на какво да пробвам./

 

Това цялото горното е в скоба, защото ползвам случая да разкажа в по-популярен стил, с думи прости 😉 , така ширещото се понятие „дамаска стомана“ и многото спекулации около него; да е в полза на тия дето няма да задълбават в темата, но все пак да не може да бъдат лесно заблудени и да знаят какво предлага така наречената дамаска стомана към днешна дата 🙂

Естествено името на стоманата идва от древността, защото е правена в Дамаск, и не само там, но така е останало. В нета и Гугъла има достатъчно информация, коя верна, коя легенда, но, с две думи – това е този тип „шарена“ стомана, в която ясно се различават многото слоеве, като като разлистено бутер тесто 🙂

В онези времена металургията е била на ниво – огнище и коване, и понеже обикновеното желязо няма добри режещи качества като за нож или оръжие, майсторите са търсели начин това да се подобри. Парчетата желязо с добри режещи свойства, които са изпадали, са били достатъчно скъпи, за да ги изразходват неикономично, и затова са започнали да ги „смесват“ с обикновено желязо, както и да правят само режещия ръб на острието от качественото желязо, а останалата част да е от достъпното обикновено желязо. И не само това, ползвали са тази техника на слепване, наречено ковашка заварка, слепване на различните видове желязо, и след това прегъване, коване, пак прегъване и пак коване – така се получава, най-просто казано, горната шарка. Разбира се при това коване майсторите са придавали и други ценни качества на остриетата, като металът се е сбивал и добивал добра якост по режещия ръб. Освен всичко друго обикновеното желязо е придавало пластичност и здравина на удар на оръжието, а качествената съставка е носела режещите свойства. Всичко това е много общо казано и може да се спори, но моята цел е да кажа – какво се предлага днес на нашия пазар и в чужбина като – остриета от дамаск…

Към днешна дата наричаме дамаск всички остриета, на които ясно се различава структура от множество слоеве с неправилна форма. Пропуснах да кажа, че всяко острие от дамаск, когато е в готов вид, се потапя в киселина, така едната съставка се разяжда в различна степен от другата и се получава тази красива картинка и на пипане се усеща грапавостта от различните слоеве стомана. В днешно време много хора коват дамаск, и у нас също, но това е само с декоративна цел – хубавите шарки не носят особена стойност за режещите качества на острието – точно с такъв тип дамаск е наводнен в момента и Ибея и пазара въобще, всичкият такъв дамаск идва от Пакистан и региона, съставен е от две различни некачествени стомани и имат много лоши режещи свойства – това не е за купуване.

На второ място ще кажа за нашите майстори – правят красиви и качествени остриета от два типа; едните смесват две стомани с добри качества, но коването им е по-сложно и по-скъпо, а другите правят комбинации от различни стомани и други метали, добиват хубава шарка, но с лоши режещи качества и затова винаги по режещия ръб слагат парче стомана с добри режещи качества – така наречената вложка, и ножовете режат както трябва.

И двата вида дамаск, за които писах горе са от ръждаеми стомани и остриетата трябва да се съхраняват намазани с тънък слой масло, за да не ръждясват. Най-качествен, за мен, е неръждаемият дамаск, от който са показаните в началото остриета. Този тип дамаск е от два вида неръждаема стомана с много добри режещи качества и направените остриета са отлични. Тази стомана се произвежда специално за ножарски цели в Швеция, от фирмата Дамастийл – стоманата е относително скъпа, защото едната съставка е добита по най-съвременната прахова технология, но това е друга тема. Тази фирма е стандартизирала определен вид шарки, като те са с различна цена поради различния технологичен процес за направата им. Много са красиви, няма да слагам снимки и ще дам линкове накрая – но това са стълбата на Мохамед, окото на Один, хакапела, голямата роза, малката роза, усуканица, гъста усуканица – преводът е мой но името е densed twist, като това е една от по-новите разработки на фирмата.

Това беше опит са обяснение на сложна технологи с прости думи, но все пак се надявам да е полезна за тези които нямат идея какво е „дамаската стомана“.

Ето линк с различните стандартизирани шарки: http://www.damasteel.se/products/ Сега видях, че са направили нова шарка Тор …, защото е моден Чукът на Тор и пр. – бизнесът трябва да е в крак с модата 🙂

Ето и част от линка:

Thor

Thor™
GYSINGE™

Gysinge™

HUGIN™

Hugin™

ODIN HEIM™

Odin Heim™

VINLAND™

Vinland™

DENSE TWIST™

Dense Twist™

ROSE

Rose

ODINS EYE™

Odins Eye™

GROSSEROSEN

Grosserosen

HAKKAPELLA™

Hakkapella™

HEIMSKRINGLA™

Heimskringla™

LADDER

Ladder

MUNIN™

Munin™

BJÖRKMANS TWIST™

Björkmans Twist™

Обещавам да допълвам или коригирам някои неточности по темата или да отговарям на въпоси.

Comments
2 коментара to “Бележки за „Дамаска стомана“”
  1. Пламен каза:

    ИСКАМ такъв нож дай ми телефон за връска

Вашият коментар