>Сканди…
Dalla Scandinavia con amore – тема в развитие…
Иначе казано – новата ми любов са цялата гама традиционни ножове, произвеждани и ползвани в тези северни държави, където има много студ, много сняг и традиционно хората са се изхранвали с лов, обработвали са уловените животни, яли са месото им и пр. – зер домати и краставици там трудно се отглеждат 🙂
ТОВА Е ЦЕЛТА!!!
Темата е огромна, много интересна, страшно много традиция, запазена и до днес и точно това ме привлече така силно. За съжаление на „цивилните“ ми приятели няма да мога да развия нищо от тая тема, защото съм много бос, но има много писано и много от нещата не са тайна за повечето колеги ножарЕ; така че – колегите нямат нужда от обяснения, а на цивилните ще остане просто да харесват и да не харесват тези ножове, както харесват и всички останали ножове – то нали така е и с любовта, няма нужда да знаеш всички подробности, важното да има любов!
На първо място с традицията и най-истинските неща е Финландия – няма спор; околните държави повече или по-малко са копирали и ползвали техния опит и традиция. В ония години във Финландия е имало над 100 известни работилници за ножове – това говори само по себе си и е в тясна връзка с бита и климатичните условия. У нас е било по-лесно – един каракулак/кулаклия/ в пояса – става да насечеш шума на козите, да нацепиш подпалки, да срежеш хляба и сланината; за младежите по една ергенска кама в пояса – зер да се види на мегдана колко са лични, а и като се сбият да може да се пролее кръв 🙂
Такаааа – към колегите. Близо месец държах у себе си едно „малко Томи“ на Юка Ханкала /ножът е на Ивеца/. Имах достатъчно време да го повъртя из ръцете си и да му сваля всички размери, падна голяма игра с шублера , но имаше за какво. Изобщо, ножът на този майстор – легенда e отличен във всяко отношение, геометрия, изпълнение и пр.
Междувременно се подсигурих с три хубави стомани – D2, Becut и 440B; две неръждавейки и една полунеръждавейка. Моето упражнение започна с изпълнението на шест еднакви остриета – копия на малкото Томи 1:1, по две от всяка стомана, като ще имат разлика в термичната обработка и накрая ще трябва да се тестват на резливост и износоустойчивост. Вече стоманите ги тествах на различните режими и резултатие по отношение здравина и твърдост са отлични, за износосоустойчивостта – която е най-важната характаристика за мене – можем да говорим чак след като имам шест еднакви ножа, заточени еднакво от мен…. Е, ще почакате… Но сега ще пусна малко снимки и обяснения по изработката им.
Линк към снимките в албум Сканди – бегла идея за разнообразието на тези ножове: – предстои да пълня галерията много скоро…
http://gogotattoo.snimka.bg/?profile,albums
Линк към снимките в албум Моите първи сканди…